Walka z zanieczyszczeniem

21.11.2020, 09:49 0 komentarzy
Walka z zanieczyszczeniem

Raptem parę dni temu można było świętować Dzień Czystego Powietrza.Z tej właśnie przyczyny warto nabrać kilka refleksji nawiązujących do ogromnego problemu, pojawiającego się na terenie całego kraju. Mowa tu istotnie o smogu, który z pewnością potrafi być dla wielu ludzi naprawdę niebywale katastrofalny. Niebezpieczne toksyny, które wdychamy w sumie w każdy dzień, niewątpliwie mają związek z nieustannym rozszerzaniem się obecnego koronawirusa, z którym zmaga się cały świat już mniej więcej rok. Stanowczo warto cyklicznie uświadamiać czym jest degradacja środowiska a także jakimi metodami można z takim kłopotem walczyć.


Z okazji wspomnianego już Dnia Czystego Powietrza w kilku telewizyjnych stacjach został poruszony ten właśnie temat. Przede wszystkim warto posiadać wiedzę dotyczącą tego, że aktualnie w Polsce zaczął się grzewczy sezon, a razem z nim wrócił także problem ze smogiem. Dobrym sposobem na zapobieganie degradacji powietrza jest skuteczne a także ergonomiczne ogrzewanie naszych mieszkań. Około połowę smogu w naszym kraju wyrabiamy my sami w naszych domach, o czym napomknął Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. Uznał, że jeżeli nie wyeliminujemy kotłów, które zanieczyszczają nam powietrze, nie rozwiążemy tego problemu.


W dodatku, w walkę z zanieczyszczonym środowiskiem podpiął się też Zespołów Elektrociepłowni PAK. Produkowana przez wspomnianą wcześniej spółkę energia, za mniej więcej 10 lat okaże się zeroemisyjna, jak rozgłosił Prezes spółki, Piotr Woźny. Pamiętajmy więc o tym, że problem ze smogiem a także z SARS-CoV-2 można ze sobą otwarcie połączyć. Plaga COVID najpierw dała o sobie znać w miejscach o niezmiernie wysokim zanieczyszczeniu powietrza, czyli w przemysłowych regionach Chin a także we włoskej Lombardii.


Jeśli chodzi o smog bez dwóch zdań należałoby też mieć świadomość tego, co w zasadzie jest fundamentalną tego przyczyną. Mianowicie jest to tak zwana niska emisja, która odpowiada za pojawienie się w powietrzu bez liku niebezpiecznych substancji takich jak SO2, PM10, PM2,5 a więc dwutlenek siarki, szkodliwy nie tylko dla człowieka, ale również dla całego środowiska, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową, metale ciężkie bądź też chociażby dioksyny, czyli związki chemiczne, odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów. Znajomość tych wspomnianych właściwości jest nadzwyczajnie ważna, w głównej mierze ze względu na nasze zdrowie a także otaczające nas każdego dnia, zdrowe środowisko.

Tagi:

Zostaw komentarz