Początek szkoły a epidemia

02.09.2020, 11:26 0 komentarzy
Początek szkoły a epidemia

W ciągu tego miesiąca dzieci mają powrócić do przedszkoli oraz szkół, a mimo to dalej sceptycyzm wywołuje koronawirus, z którym zwalcza się od samego początku roku. Z pewnością to, iż w marcu uczniowie przeszli na nauczanie zdalne, okazało się jedną z przyczyn, przez które daliśmy radę zatrzymać dynamiczny przebieg choroby w naszym kraju. Jednakże czy sytuacja na obecną chwilę będzie tak uspokojona, by pozwolić uczniom uczęszczać na zajęcia i udostępnić żłobki, przedszkola oraz szkoły?

Dwie połowy medalu

Nie istnieje prosta odpowiedź, co okaże się lepsze - zaproszenie dzieci do placówek oświatowych, czy konieczność kontynuowania internetowego nauczania. Z jednej strony osoby, które mają wątpliwości a także lekarze są zdania, iż przecież to faktycznie najmłodsi ekspresowo roznoszą wszelakie bakterie czy też wirusy, a szkoły okazują się świetnym miejscem, w którym infekcje się pojawiają. Doskonale każdy z nas to zna - do szkoły przybędzie pojedyncze dziecko z chorobą a potem znacznie więcej uczniów.

Zmęczeni obostrzeniami obstają, że zatwierdzono sporo zasad, do których będą musiały dopasować się placówki oświatowe, by móc przyjąć na nowo swoich podopiecznych. Lecz czy to świetny pomysł, aby większa liczba uczniów się znalazła w tej samej salce? Czy możemy mieć pewność, że maluchy z najniższych klas będą postępować zgodnie z zaleceniami? Lekarze obstają, iż niekoniecznie.

Na nauczanie przez Internet marudzą czasem uczniowie i ich rodzice. Najbardziej dotknęło to uczniów chodzących do liceum, którzy głoszą, że przez jakiś okres nauczania online wydają się niezbyt dobrze przyuczeni do egzaminu maturalnego (chociaż w roku 2020 matura nie wyszła wcale źle). Ważne będzie również to, że nie wszyscy nastolatkowie mieli komputer i Internet. W rodzinach wielodzietnych zdarza się tak, że w mieszkaniu znajduje się wyłącznie jeden laptop. Rodzice miewają więc kłopot przy zapewnieniu swoim dzieciom elekcji w tym samym czasie.

Relacje społeczne mogą okazać się także istotne. Szkolne placówki stanowią bardzo ważny element w rozwoju psychologicznym dzieci. Dzięki szkole mamy możliwość nauczyć się funkcjonować z ludźmi dookoła i ponadto uczymy się zawierać relacje oparte na przyjaźni. Oczywiście przy obecnej chwili aspekty społecznego życia będą najmniej ważne, gdyż tak naprawdę liczy się bezpieczeństwo dzieci, ich rodziców i pedagogów.

Wiele uzależnione jest od dzieci oraz opiekunów

Szybki rozwój epidemii zależy pewnie od tego, czy dzieci będą przestrzegały reguł przykazanych przez sanepid oraz czy pedagodzy są w stanie to wykorzystywanie zapisów wyegzekwować. Niejedni obstają, iż zaproszenie dzieci do szkół sprawi gwałtowny postęp choroby, a w efekcie placówki oświatowe zostaną niedostępne lada chwila. Trzeba śledzić nieustannie sytuację, bowiem z początku tego miesiąca sporo się może pozmieniać.

Tagi:

Zostaw komentarz

Ostatnio opublikowane